| a-Konjugation | Aktiv | Passiv | ||
| Indikativ | Konjunktiv | Indikativ | Konjunktiv | |
| Präsens | insimulo insimulas insimulat insimulamus insimulatis insimulant | insimulem insimules insimulet insimulemus insimuletis insimulent | insimulor insimularis insimulatur insimulamur insimulamini insimulantur | insimuler insimuleris insimuletur insimulemur insimulemini insimulentur |
| Imperfekt | insimulabam insimulabas insimulabat insimulabamus insimulabatis insimulabant | insimularem insimulares insimularet insimularemus insimularetis insimularent | insimulabar insimulabaris insimulabatur insimulabamur insimulabamini insimulabantur | insimularer insimulareris insimularetur insimularemur insimularemini insimularentur |
| Futur I | insimulabo insimulabis insimulabit insimulabimus insimulabitis insimulabunt | insimulabor insimulaberis insimulabitur insimulabimur insimulabimini insimulabuntur | ||
| Imperativ I | insimula! insimulate! | insimulare! insimulamini! | ||
| Imperativ II | insimulato! insimulato! insimulatote! | |||
| Perfekt | insimulavi insimulavisti insimulavit insimulavimus insimulavistis insimulaverunt | insimulaverim insimulaveris insimulaverit insimulaverimus insimulaveritis insimulaverint | insimulatus sum insimulatus es insimulatus est insimulati sumus insimulati estis insimulati sunt | insimulatus sim insimulatus sis insimulatus sit insimulati simus insimulati sitis insimulati sint |
| Plusquamperfekt | insimulaveram insimulaveras insimulaverat insimulaveramus insimulaveratis insimulaverant | insimulavissem insimulavisses insimulavisset insimulavissemus insimulavissetis insimulavissent | insimulatus eram insimulatus eras insimulatus erat insimulati eramus insimulati eratis insimulati erant | insimulatus essem insimulatus esses insimulatus esset insimulati essemus insimulati essetis insimulati essent |
| Infinitiv | Aktiv | Passiv | ||
| Präsens | insimulare | insimulari | ||
| Perfekt | insimulavisse | insimulatum esse | ||
| Futur | insimulaturum esse | insimulatum iri | ||
| Partizip | maskulin/feminin/neutrum | |||
| Präsens Aktiv | insimulans, insimulans, insimulans | |||
| Perfekt Passiv | insimulatus, insimulata, insimulatum | |||
| Futur Aktiv | insimulaturus, insimulatura, insimulaturum | |||
| Gerundivum | insimulandus, insimulanda, insimulandum | |||
| Gerundium | Gen.: insimulandi Akk.: ad insimulandum Abl.: insimulando | |||
| Supinum | Verb/Adjektiv: insimulatum, insimulatu | |||
Fehler bemerkt? Hier klicken zum Ausbessern.